Results

Help Wanted:

Help Wanted at the Wyoming County Fair

Must be 16 years of age or older

August 10th-August 23rd

Flexible hours

Numerous jobs available

Call Connie at 585-493-2865

2021 Open Talent Show

Junior Instrumental

1.

 

Senior  Instrumental

1.

 

Junior Vocal

1.Trevin Miller

 

Senior Vocal

1. Tracie Campbell

 

Junior Miscellaneous

1.Maddyn Miller

2.Graci True

 

Senior Miscellaneous

1.

 

Ensemble

1.Rebekah Spicer, Hannah Spicer,Emily Warriner

2. Hannah Spicer,Caleb Spicer,Maddy Olin

3.Udder Chaos

2021 Garden Tractor Pull

Cancelled 2021-due to weather

 

Stock off the Lawn

1st-

Stock

1st-

Sport Stock

1st

Pro Stock

1st-

Modified

1st- 

Super Modified

1st-

Stock V-8

1st- 

V-8 Mini Rod

1st-

Stock Altered

1st-

2021 Flowers (Wednesday)

Cut Flowers

Best of Show

1st place-Isabelle Zalewski- Perry, NY

Garden Plant/Hanging Plant

1st Place-Donna Gloff- Castile, NY

Fresh Arrangement

1st Place-“Zebra in Pink”- Caroline George- Bliss, NY

2021 Firemen’s Parade

 

Best Appearing Over 20 Men

 

Best Appearing 11-20 in Uniform

 

 

Best Appearing 4-10 in Uniform

1st-

2nd-

3rd

Most Men in Line

1st

2nd

Junior Fire Department

1st-

2nd

Coming Longest Distance

1st-

Out of County Most Men in Line

1st-

2nd-

Out of County Best Appearing

1st-

2nd-

Equipment

Antique Hand Drawn

1st-

Antique Motorized

1st-

2nd- 

Pumper/Aerial

1st-

2nd-

Tanker

1st-

2nd-

Equipment/Grass & Brush

1st-

2nd-

Squad Utility

1st-

2nd-

Equipment New 2 years & Under

1st-

Fire Dept Color Guard

1st-

Equipment Out of the County

Modern 6 years & Over

1st Place-

2nd-

Modern 5 years & Under

1st Place-

2nd-

Antique Hand Drawn or Motorized

1st-

2nd-

Firemen’s Trophy Greatest % in Line

1.

Ladies Auxiliary Best Appearing

1st Place-

Adult & Firemen’s Band

1st-

High School Band

1st-

American Legion Color Guard

1st- 

 

2021 Grand Parade

Adult Organizations

1st-Partners for Prevention

2nd-Warsaw Historical

3rd-Cloisters

4th-Spectrum

4-H Floats

1st-Souther Rebels

2nd-4-P’s

3rd-Saddle Blisters

4th-Shooting Stars

4-H Horses

1st- Saddle Busters

Commercial-Ag & Home Improvement Based

1st-Paddocks

2nd-CSS

3rd-Extreme Contracting

4th-Yankee Beef

Commercial-Consumer Based

1st-Little Debbie DayCare

2nd-Holland Timber

3rd-Wolf Pack DJ

4th-Hardings

Other Volunteer Organizations

1st -Oatka  Valley Girl Scouts

2nd -Perry FFA

3rd -Attica FFA

4th -Letchworth FFA

Decorated Queen Vehicle

1st-Miss Sarah

2nd-Miss Anna

High School Bands

1st-Attica High School Band

2019 Photography

Best of Show-Youth-Black and White Portrait

Isabelle Talley-Silver Springs

Youth-Color Portrait

Maddyn Miller-Castile

Adult-Best of Show

Debbie Collins-Landscape-Arcade

Runner Up-Caleb Lehman-Arcade

2021Commercial Exhibits

Class 1-Non -Profit or Informational

    1. Partners for Prevention

Class 2-Non Farm Over $100

    1.McClurgs

Class 3-Farm Over $100

1.Land Pro

Class 4- Selling Service/Product off Premises

          1. East Side Nursing Home

Class 5- Selling Product on Premises less than $100

1.Quilters Daughter

 

2019 Western Gymkhana

Wyoming County fair Gymkhana Champion

Kenz Bostwick-Friendship

Senior High Point Game Horse

Kenz Bostwick-Friendship

Youth High Point Game Horse

Shannon Schmeider-Attica

Pony High Point Game Horse

Alivia Cartwright-Portageville

2021 Wyoming County Fair Queen

Miss Oral Communications- Miss Kasey sponsored by Reisdorf Brothers Inc.

Miss Community Service-Miss Kasey sponsored by Reisforf Brothers, Inc.

Miss Talent-Miss Kasey sponsored by Reisdorf Brothers, Inc.

Miss Congeniality- Miss Anna sponsored by Logwell Trucking

2nd Runner Up-Miss Emily sponsored by Skyworks

1st Runner Up-Miss Sara sponsored by Wee Hauler Agricultyral Trucking

2021Fair Queen- Miss Kasey sponsored by Reisdorf Brothers Inc.

2019 ENGLISH DIVISION

Senior High Point English Performance-Renae Gozelski-Castile

Youth High Point English Performance-Sarah Cox-Warsaw

2019 FLOWERS

Fresh Arrangement

1st Place-Bernadette Halstead-Perry

House Plant

Donna Gloff-Castile

Garden Plants- Laura Regatuso-Silver Springs

2019 TRACTOR PULL

Tractor max PTO 55

1st Place- Dwight Hess-Attica

2nd Place-Kirk Williams

Tractor max PTO HP 80

1st Place-Mason Merlau-Java Center

2nd Place-Logan Williams-Machias

1st Place-Wayne Meeder-Bliss

Tractor max PTO HP 105 Non-Turbo

2nd Place-Dylan Owens-Farmersville

Tractor max PTO HP 105

1st Place-George Foote-Gainesville

2nd Place-Wayne Meeder-Bliss

Tractor max PTO HP 90-Turbo

1st Place-George Foote-Gainesville

2nd Place-Pat Holton

Tractor Max PTO HP 120-Turbo

1st Place-Daryl Keem-Arcade

2nd Place-Marty Keem-Arcade

Tractor max PTO HP 140 Turbo

1st Place-Jim Perry-Corfu

2nd Place-Daryl Keem-Arcade

Tractor Enhanced Unlimited HP

1st Place-Josh Patridge-Bliss

2nd Place-Trevor Holton-Arcade

Tractor over 140 HP

1st Place-Jim Perry-Corfu

2nd Place-Garrett Keem-Arcade

Tractor Enhanced Unlimited HP

1st Place-Trevor Holton-Arcade

2nd Place-Josh Patridge

Truck, 4 wheel drive street legal diesel

1st Place-Jeremy Harder-Castile

2nd Place-Rob Harder-Attica

2021 HOME ARTS

Best of Section

Goods- YOUTH- Noelle Lyons, Java Center

Preserved Foods-Alice Grover, Warsaw

Hand Needle Art-Amanda Brown, Attica

Sewing-Cathy Hinze, Attica

Quilts- Rose Fitzgerald,Bliss

Painting/Drawing-Lorriane Scott, Perry

Embroidery- Pat Henderson, Warsaw

Wood-Steven Brach, Mt. Morris

Photography-Adult-Collette Gross/Child-DJ Donolon -Bergeron

2019 Senior Western Pleasure

Senior High Point-Jamie Klein-Alden

Youth Western Pleasure

Youth High Point-Brooke DeGroff-Castile

Walk-Jog High Point-Marina Cox-Warsaw

2021 Super Cruise

CARS

1st place-Ted and Bonnie Knight- Ford 1955 T-Bird

TRUCKS

1st Place-Jeffrey Flint- Military M-37 1952

MOTORCYCLES

1st Place-Ed Deuschen- Harley Davidson 2016

 

2018 Western Open HorseShow

Senior High Point

Emily Boldt – Stafford,NY

 

Youth High Point

Sarah Cox-Warsaw,NY

 

Walk Jog High Point

Brooke Jurek-Warsaw,NY

2018 Empire State Pullers (Saturday Evening)

  • Light Super Stock

1st place-Ben Clark-The Apparatus

2nd place- Henry Everman-Forced Decision

3rd place-Randy Weaver-Interceptor

Super Farm Stock

1st place-Ken Fisher-Back N Black

2nd place-Ron Dennison-Red Dog

3rd place-Tom Wasik- Wild Card

Heavy Super Stock

1st place-Rick Eakins-

2nd place-Henry Everman-Forced Decision

3rd-Mark Hootman-Hooters Scooter

  • Modified
    1st place-Don Telaak-Go Rilla
    2nd-Tom Duggan-Road Runner
    3rd place-Dana Freeman- Hammer Time